/  

Certifikáty

Poté, co se všeobecně začal zvyšovat zájem o zdraví a o ochranu přírody, přirozeně také vzrostla poptávka po šetrných kosmetických produktech. Výrobci se tohoto faktu rychle chopili a trh zaplavilo velké množství přírodních produktů, od kosmetiky po drogerii. Ne každá země ale zákonem přesně určuje, co může ve svém názvu nést slovo „přírodní“, a proto často dochází k matení spotřebitele, který si kupuje něco, o čem se mylně domnívá, že je šetrnější než běžná kosmetika, ale ve skutečnosti se složení nijak výrazně neliší.

Z tohoto důvodu začaly vznikat certifikační a kontrolní společnosti, které svými náročnými standardy zajišťují opravdovou kvalitu přírodních produktů. Přísně je hlídáno nejen složení (zákaz používání syntetických a škodlivých látek), ale také výrobní postupy (ekologická výroba, šetrné zacházení s ingrediencemi atd.) a mnohá další kritéria. Velký důraz je kladen především na ingredience – důležitý je jejich přírodní původ a velký počet certifikačních společností se zaměřuje na podmínku obsahu ingrediencí pocházejících z kontrolovaného ekologického zemědělství. Certifikační společnosti nepodporují testování na zvířatech a kácení tropických lesů, naopak proti těmto jevům, u klasické nepřírodní kosmetiky bohužel běžným, bojují. U produktů označených logem některé z těchto certifikačních společností si spotřebitel může být jistý jejich kvalitou.

Certifikát AGRICULTURE BIOLOGIQUE Certifikát BDIH Certifikát BIO Certifikát BIO ECO COSMESI Certifikát ClimateCare Certifikát COSMETIQUE BIO - CHARTE COSMEBIO Certifikát Cosmos Certifikát CPK Certifikát CPK BIO Certifikát DEMETER Certifikát ECO CONTROL Certifikát ECO GARANTIE Certifikát Ecocert Certifikát FAIR TRADE Certifikát FSC Certifikát KOSHER Certifikát LEAPING BUNNY Certifikát NATRUE Certifikát Natural Products Association Certifikát NATURLAND Certifikát NSF Certifikát ORGANIC SOIL ASSOCIATION Certifikát PETA Certifikát RSPO Certifikát Suitable for Vegetarians Certifikát USDA ORGANIC Certifikát VEGAN

AGRICULTURE BIOLOGIQUE

Agriculture Biologique je francouzský národní certifikát udělovaný podle kritérií pro ekologické zemědělství daných Evropskou unií.  Přírodní kosmetika s tímto certifikátem obsahuje minimálně 95 % bio surovin.

BDIH

Jednou z nejčastěji užívaných a také jednou z nejstarších známek kvality přírodní kosmetiky je BDIH certifikát - kontrolovaná přírodní kosmetika (Kontrollierte Naturkosmetik). Cílem společnosti BDIH je definovat pojem přírodní kosmetika pro spotřebitele srozumitelným způsobem. Sjednocením norem pro přírodní kosmetiku je navíc umožněna spravedlivá hospodářská soutěž mezi distributory přírodní kosmetiky.

BIO

Certifikační znak tzv. „BIO zebra“ představuje celostátní ochrannou známku pro bio potraviny. Toto národní logo se používá k označení produktů ekologického zemědělství a certifikát je vydáván nezávislými kontrolními organizacemi. Certifikace je udělena, jen pokud produkt splňuje veškerá ustanovení zákona o ekologickém zemědělství.

BIO ECO COSMESI

Bio Eco Cosmesi je národní italský certifikát, který klade důraz nejen na co nejvíce přírodní složení produktu, ale podmínkou jeho získání je například i recyklovatelnost obalového materiálu a způsob výroby.

ClimateCare

ClimateCare je jedna z nejstarších společností, která se zabývá snižováním emisí. Funguje už od roku 1997 a podporuje projekty na celém světě. Hlavní finanční podpora jde na obnovitelné energie, efektivní využívání energie a obnovu pralesů. Cílem společnosti ClimateCare je snížit dopady našeho běžného života na životní prostředí, stejně tak i snížit vypouštěné emise do ovzduší.

COSMETIQUE BIO - CHARTE COSMEBIO

Cosmebio je největší francouzská obchodní asociace sdružující více než 350 francouzských i zahraničních společností zabývajících se přírodní a bio kosmetikou.​ Podmínky pro udělení certifikace vydávané touto společností vycházejí ze standardů francouzské kontrolní organizace Ecocert.

Cosmos

Zatím ve fázi příprav se nachází jednotný evropský standard pro přírodní a bio kosmetiku, na jehož tvorbě se podílejí nejvýznamnější evropské certifikační společnosti. V platnost vstoupí koncem roku 2014 a u produktů označených jednou ze dvou připravovaných ochranných značek (Cosmos natural, Cosmos organic) bude mít spotřebitel jistotu, že splňují standardy pro nejvyšší možnou kvalitu.

CPK

Kromě známých a časem již ověřených zahraničních certifikátů se u nás můžeme setkat i s poměrně novou českou eko certifikační značkou, jejíž název tvoří zkratka slov Certifikovaná přírodní kosmetika – tedy CPK. Certifikát vycházející ze standardů francouzské společnosti Ecocert zaručuje, že výrobek neobsahuje syntetické sloučeniny a látky škodlivé organismu.

CPK BIO

CPK je zkratka pro český certifikát pro přírodní kosmetiku – Certifikovaná přírodní kosmetika. Přídatek „bio“ zaručuje kromě standardů pro certifikát CPK (zákaz používání syntetických a škodlivých látek a šetrný přístup k přírodě,…) také obsah bio surovin pocházejících z ekologického zemědělství. Hranice povinného obsahu je minimálně 20 %.  

DEMETER

Ochranná známka Demeter se užívá pro označení produktů biodynamického zemědělství v přibližně padesáti zemích světa. Certifikát Demeter je udělován po splnění dalších kriterií nad rámec ekologického zemědělství (každá země má vlastní národní standard) a užití této značky je podmíněno velmi přísnými kontrolami a smluvními podmínkami.

ECO CONTROL

Německý inspekční a certifikační orgán EcoControl se zaměřuje na kontrolu a zajišťování kvality bio produktů v oblasti přírodní a bio kosmetiky. Působí po celém světě a spolupracuje s velkým množstvím partnerských organizací, aby bylo dosaženo maximální odbornosti.

ECO GARANTIE

Eco Garantie je mezinárodní certifikát pro bio produkty. Má standardy pro přírodní kosmetiku, produkty pro osobní hygienu i ekologické prací a čistící prostředky. Spotřebitel, který si koupí produkt označený logem Eco Garantie si může být jist, že produkt splňuje přísná pravidla pro udělení tohoto certifikátu, která jsou zárukou kvality, bezpečnosti a šetrnosti k přírodě.

Ecocert

Ecocert je nezávislá mezinárodní společnost zabývající se kontrolou a certifikací výrobků obsahujících suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství. V současnosti patří mezi největší certifikační společnosti pro výrobky z moha oblastí včetně bio kosmetiky.

FAIR TRADE

Společnost Fairtrade v současnosti tvoří nejvíce rozšířený celosvětový systém sociální certifikace. Hlavním cílem je zlepšení životní úrovně znevýhodněným producentům a pracovníkům z rozvojových zemí. Výrobky označené ochrannou známkou Fairtrade splňují všechny sociální, ekonomické a enviromentální standardy stanovené organizací Fairtrade Inernational.

FSC

FSC představuje mezinárodní certifikační systém zabývající se kontrolou konkrétních lesů a zaručující, že tyto lesy jsou obhospodařovány v souladu s ekologickými, sociálními a majetkovými kritérii definovanými standardem FSC. Hlavní činností je tedy certifikace vyhovujících systémů hospodaření a následného zpracování dřeva.

KOSHER

Kosher ve zkratce znamená vhodný, rituálně zabitý. Tento pojem pochází z Tóry a židé dodržují košer pravidla pro potraviny, protože to řekl Bůh. Existuje řada pravidel pro košer jídlo, které je povolené ke konzumaci, a košer jídlo je většinou i certifikováno. OU (Ortodoxní Unie) certifikuje přes 400 000 produktů od 6 000 výrobců v osmdesáti zemích. 

LEAPING BUNNY (HCS)

Certifikát Leaping Bunny představuje jediný mezinárodní certifikát týkající se záruky o netestování na zvířatech. Logo králíčka ve skoku zaručuje, že výrobek ani jeho jednotlivé ingredience nebyly testovány na zvířatech.

NATRUE

Mezinárodní nezisková organizace Natrue, nebo- li True Friends of Natural and Organic Cosmetics, svým logem garantuje vysokou kvalitu přírodních kosmetických produktů. Zaručuje splnění nejvyšších standardů, neboť produkty s tímto certifikátem musí být nejméně ze 75% přírodní.

Natural Products Association

Certifikát NPA, neboli Natural Products Association, zastřešuje produkty s vysokým obsahem přírodních složek, bez umělých barviv a aromat. Ve složení rozhodně nenajdete složky, které byly testovány na zvířatech, či doposud není znám jejich vliv na zdraví člověka nebo na životní prostředí. Kromě toho, NPA dbá i na to, aby použité obaly a materiály byly snadno biologicky rozložitelné či recyklovatelné. Pod hlavičkou tohoto certifkátu tak obdržíte produkt, který je kvalitní a zároveň šetrný k životnímu prostředí. Symbol listu můžete najít na výrobcích pečující i dekorativní kosmetiky, osobní hygieny a domácí drogerie.

NATURLAND

Německá asociace s více než 53 tisíci členy se zaměřuje na certifikaci bio produktů, které splňují nejen podmínky dané zákony o ekologickém zemědělství, ale důraz klade také na sociální aspekty výroby - na pracovní podmínky a práva zaměstnanců. Je jedním z největších sdružení ekologických zemědělců.

NSF

Již v roce 1944 vznikl ve Spojených státech nezávislý certifikát NSF International. Primárně označoval kvalitní potraviny, ale postupem času můžete jeho logo najít i na krmivech pro domácí mazličky, na potravinových doplňcích, na produktech osobné péče a hygieny, ale i na domácí hygieně a přípravcích používaných v bazénech. National Sanitation Foundation zaručuje přírodní původ produktu, ale také říká, že produkt obsahuje minimálně 70% složek v bio kvalitě.

ORGANIC SOIL ASSOCIATION

Britská společnost Organic Soil Association se zabývá certifikací bio produktů ze všech oblastí ekologické výroby. Jen v Británii nese logo Organic Soil Association více než 70 % veškerých bio produktů. Přísné standardy zaručují vysokou kvalitu použitých surovin (minimálně 70 % ingrediencí musí pocházet z kontrolovaného ekologického zemědělství) i splnění dalších podmínek, které kladou důraz i na způsob zpracování, uchovávání a balení produktů. 

PETA

PETA (The People for the Ethical Treatment of Animals) je americkou neziskovou organizací bojující za práva zvířat. Svoji činnost zaměřuje na čtyři hlavní oblasti, ve kterých je zvířat nejvíce zneužíváno: farmy a továrny, laboratoře, oděvní průmysl a zábavní průmysl. Proti špatnému zacházení se zvířaty bojuje s pomocí petic a kampaní, které žádají změnu legislativy.

RSPO

Certifikát RSPO označuje palmový olej, který pochází z udržitelných zdrojů a splňuje přísná kritéria na ochranu životního prostředí. Pod logem zeleného palmového listu najdete produkty, které nejenom nezatěžují a neohrožují místí faunu a flóru, ale také podporují místní výrobce a snižují míru chudoby v celém regionu. Kromě toho, RSPO udržuje produkty z palmového oleje v přijatelné cenové relaci a bezdůvodně je nezdražuje.

Suitable for Vegetarians

Suitable for Vegetarians je značka, která označuje produkty vhodné pro vegetariány. Takové výrobky neobsahují např. tuk a jsou vhodné pro osoby, které se stravují vegetariánsky. Tento symbol je skvělým pomocníkem, který vám pomůže se orientovat ve vegetariánských výrobcích.

USDA ORGANIC

USDA Organic představuje americkou národní formu certifikace udělované podle kritérií pro ekologické zemědělství. Cílem této federální organizace je podpora obchodu, zemědělské ekologické výroby a venkovských komunit, ochrana životního prostředí,  zajištění bezpečnosti potravin a také utišení hladu v některých oblastech Spojených států i ve světě.

VEGAN

Logo se zelenou slunečnicí označuje výrobky zcela bez živočišných produktů a netestované na zvířatech. Uděluje jej britská neziskovaná organizace Vegan Society založená na podporu filosofie a životního stylu veganství. Produkty musí splňovat standardy Vegan Animal-free Standards.